KPA’da AS 9100:2016 (Rev.D) Denetimi

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2021, 11:50

2009 Yılından beri, AS 9100 Havacılık, Uzay ve Savunma Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı belgesine sahip firmamızda, 2019 yılı için takip denetimi gerçekleştirilmiştir. Bureau Veritas firması tarafından, gerçekleştirilen denetimi firmamız, başarıyla tamamlamış, AS9100D’ nin gereksinimlerini karşılayan, sektörün öncü firmalarından olduğunu bir kez daha göstermiştir.

AS9100, IAQG (Uluslararası Havacılık Kalite Grubu) tarafından oluşturulan, uluslararası Kalite Yönetim Sistemi standardıdır ve AS9100 Rev D (2016), standardın en yeni versiyonudur. Belgelendirilmiş firmalar, OASIS (Online Havacılık Tedarikçi Bilgi Sistemi) denilen bir platforma kayıt olmakta ve dünya çapındaki parça üreticileri ve tedarikçileri tarafından görülmektedir. Bu sayede, küresel anlamda güvenilir, belgelenmiş tedarikçiler ve müşteriler arasında iletişim ağı kurulmakta, sektöre ait özel gereklilikleri sağlayan firmalar ile diğer firmalar ayırt edilebilmektedir.

Uzun yıllar havacılık sektöründe yer alan ve kalite sistem anlayışı ve yetkinliğiyle adından söz ettiren KPA, 2019 yılı AS9100 denetimi süresince de, sektör ve standard gereklilikleri çerçevesinde kurmuş olduğu süreçleri ve bunun sonucunda ortaya koyduğu ürün kalitesiyle denetimi başarıyla tamamlamıştır. Artan üretim kapasitesi sebebiyle, yeni bir tesise taşınan montaj birimimiz, taşınma sonrası ilk takip denetimindeki başarısı sayesinde, KPA’ nın, değişime ayak uyduran, dinamik yapısının yanında, mevcut kalite sistem anlayışını bu dinamizme uyarlayabilme kabiliyetini göstermiştir.

Mevcut süreçlerinin ERP sistem üzerinden yürütülmesine odaklı KPA’ da, son sürümüne geçilen IFS ERP sistemiyle, risk yönetimi başta olmak üzere pek çok Kalite sistem süreci yönetimi ERP sisteme aktarılmıştır. Günümüz “Risk yönetimiyle Kalite güvencenin sağlanması” anlayışı çerçevesinde aktif olarak yürütülen risk yönetimine ait kayıtlar denetimde incelenmiş, tüm birimlerin ve süreç sahiplerinin aktif kalımını gerektiren bu süreçten, denetimde başarıyla geçilmiştir.

Denetçilerimizin bizlere sundukları, firmamızı ve kalite anlayışımızı bir üst seviyeye taşıyacak, yapıcı önerileri sayesinde, firmamıza yeni değerler katmış bulunmaktayız. Kedilerine teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca, Kalite sistemi destekleyici yaklaşım ve emeklerinden ötürü, başta Üst Yönetim olmak üzere, tüm KPA ekibine teşekkürlerimizi sunarız.